Életet mentett a Lánchíd egyik oroszlánja?

A nemrég felújított, majdnem 200 éves Lánchídról megannyi legenda terjed. A törtfehér mészkőből készült oroszlánokról azt állították, hogy nincs nyelvük, s e hiányosság miatt, szégyenében vetette magát Dunába az alkotójuk. Marschalkó János Sámuel szobrász azonban készített nyelvet a négy hatalmas állatnak, és nem ugrott a folyóba. Arról azonban eddig még biztos te sem hallottál, hogy az egyik oroszlán szívébe golyó fúródott, a második világháborúban megmentette két kisfiú életét.
A kőoroszlán szíve
A kőoroszlán szíve című könyvben mind a négy oroszlánról megtudhatunk néhány érdekességet. Mindegyiket külön személyiséggel, habitussal ruházza fel Tamás Zsuzsa írónő, aki a kiskamaszok lelkéhez szeretne közel kerülni a regényével. A négy, talapzatról uralkodó, évszázadok emlékeit őrző oroszlán restaurálás alatt mesél a múltról, a bátorságról, a korlátokról, a szabadságról.
A könyv egyik fő célja, hogy a történelmi eseményeket a fiatal olvasók számára is érthetőbbé és személyesebbé tegye közelebb kerüljenek a második világháború történéseihez és Budapest ostromához. Eközben a kamaszkori rivalizálások lelki hátteréről, a családi összetartás fontosságáról, a veszteségektől való félelmek kezeléséről és válásfeldolgozásról is tanít a történet.
A regény főszereplője Leó, egy ötödikes kisfiú, akinek az osztálya a lelkes tanárnőjének vezetésével meglátogatja nagybátyja restaurátorműhelyét, ahol a Lánchíd oroszlánjai újulnak meg Budapest 150 éves fennállásának ünnepére. Leó kiskamaszként sokat szorong megromlott baráti kapcsolatai és apukája műtétje miatt is.

Az osztálya távozása után a restaurátorműhelyben egyedül marad a négy oroszlánnal, akik mesélni kezdenek neki. A regényben aztán finoman és tanulságokat megfogalmazó módon keveredik a valóság és az álom, a jelen és a múlt. Az egyik idősíkon Leó történetét követhetjük, míg a másikon egy második világháborús naplót ismerhetünk meg, amelyet Ernő, egy ötödikes kisfiú írt 1944-ben. Ernő naplója betekintést nyújt abba, hogyan élte meg egy kisfiú a háborús Budapesten töltött mindennapokat, és milyen volt a karácsony azokban nehéz időkben.
Az egyik budai oroszlán életmentő akciója szó szerint szívbemarkoló, mert a kőállat szívébe golyó fúródik. Hogy hogyan és miért, derüljön ki a regényből.
Külön érdeme a könyvnek, hogy Tamás Zsuzsa sok időt töltött azzal, hogy a regényben elrejtett irodalmi utalások hitelesek legyenek, és hogy a második világháború idejét idéző gyereknapló szövege is valósághű legyen.

Itt tudsz beleolvasni a könyvbe:
https://www.pagony.hu/cikkek/beleolvaso-abszolut-lanchid-tortenelem