Moldován András brutálisan őszinte gondolatai és a Cápák között kulisszatitkai
Moldován Andrást leginkább a Cápák között műsorból ismerte meg az ország. Pikírt megjegyzéseiről, beszólásairól, kegyetlen szókimondásairól elhíresült sikeres üzletember egy könyvben foglalta össze gondolatait.
Az őszinteség kincs vagy fegyver? Többet használunk vele, mint bántunk? Moldován András válasza erre egyszerű: a legrosszabb igazság is jobb, mint a legjobb hazugság. A befektető mesél a könyvben üzleti és munkamenedzsment tapasztalatairól, mire fontos figyelni az alku során, tárgyalópartnerekkel, hogyan leszünk jó főnökök, miként kell bánni a kollégákkal. Azt is megtudhatjuk tőle, hogyan érezte magát a Cápák között műsorban. Felvett póz és csak előre kitalált márka része volt-e brutális szókimondása?
Az elhallgatás és színlelés univerzumában élünk, ezért különleges erővel és hatással bír Moldován András életmód és üzletmenedzsment könyve. Az üzleti és munkaszervezési részben megtudhatjuk, mik a siker titkai: például, hogy dolgozz rendszerben, légy igényes (az igénytelenség lustaság), vagy ne halogasd a dolgokat, tedd meg ma. De a legfontosabb, ami kiderül a kötetből, hogyan és miért segíti jobban az emberek közötti kommunikációt az őszinteség. Eleinte lehet, hogy úgy fog tűnni, mintha egy idegen bolygóról jött földönkívüli nyelvét beszélnénk, amikor igazat mondunk. Aztán fokozatosan jövünk rá, mennyivel könnyebb és sikeresebb lesz attól az életünk, hogy önmagunkkal és másokkal is őszinték vagyunk.
Hogyan változna meg az életünk, ha minden nap őszintének kellene lennünk?
Moldován András szerint a legtöbb, amit egy emberért megtehetünk, hogy őszinték vagyunk vele. Olykor brutálisan. Meg kell-e mondani egy nőnek, ha nem áll jól rajta a ruha? Tudnia kell-e egy vállalat tulajdonosának, hogy aki a cég fejlődésének útjában áll, az éppen ő maga? El kell-e mondanunk otthon, ha hűtlenek voltunk. Mikor bántó az őszinteség, és hogyan kezeljük az ebből adódó konfliktusokat? A könyv részletesen bemutatja Moldován András üzleti filozófiáját, tippeket ad, hogyan alkudjunk, hogyan teljesítsünk jobban a munkahelyen cégvezetőként vagy beosztottként, a családban szülőként vagy házastársként. Kiderül az is, hogy egy húszmillió forintos hibából is lehet jól kijönni, és hogy hogyan lehet megnyerni a gyávanyúl-játékot.
"...én rejtőzködőbb életet éltem, mint sok vagyonos ember"
A vállalkozó és üzleti coach, aki sikereit őszinteségének, egyenes stílusának köszönheti. Vállalatvezetői, gondolkodáselméleti továbbképzései mellett most egy könyvben is összegyűjtötte azt, ami az üzleti életben jól működő kommunikációból az magánéletben is kamatoztatható. "Ráadásul én rejtőzködőbb életet éltem, mint sok vagyonos ember, nem mentem el nagy partikra, nem szerepeltem az újságokban. Ugyanakkor, amikor már nem éreztem, hogy többet kapnék a műsortól, mint amennyit tőlem kapott a műsor, akkor az előző évad utolsó forgatási napján megmondtam, hogy köszönöm, nekem ennyi elég volt, nem csinálom tovább."
Részletek a könyvből
"Hát persze, hogy akkor az őszinteség brutálisnak tűnhet. Ezt hallom vissza a tévéműsorok után, ez a téma sokszor a közösségi médiában. Hogy én tényleg ilyen vagyok-e, vagy ez egy felvett póz. És ha tényleg ilyen vagyok, hogyan tud elviselni a környezetem, milyenek lehetnek a hétköznapjaim."
"Az alábbi kötetben arra vállalkozom, hogy mesélek arról az életfilozófiámról, amely lehetővé tette, hogy a gyerekkori célomat elérjem. Mióta az eszemet tudom, mindig jobb akartam lenni, mindig sikeresebb akartam lenni, pénzt akartam keresni. Az a srác a lakótelepről, aki viszi valamire. Akire büszke az apukája. Rengeteget dolgoztam, sokat kockáztattam, sokszor elbuktam, sok mindenbe belevágtam. De végül sikerült megvalósítani a gyerekkori álmomat – a lehető legjobb önmagammá váltam."
"Nagyon örülök, hogy ugyanolyan őszinte az életben, mint a műsorban, és hogy ez nem egy felvett póz. És nagyon örülök annak, hogy végre valaki tartott elém egy tükröt." Vállalkozók mondják ezt nekem, egymástól függetlenül, de visszatérően. Rendszeresen tartok ugyanis üzletembereknek tanácsadást."
"De ami brutális, az még nem bántalmazó. Én sosem akarok bántani. Ettől még sokszor érezhetik bántónak az őszinteségemet vagy bárki őszinteségét. Mert egy olyan világban élünk, ahol gyerekkorunk óta az őszintétlenségre nevelnek."
"Amikor én azt mondom a tőlem tanácsot kérő cégvezetőnek, hogy mondjon le, nem megbántani akarom. És ő kellően intelligens ahhoz, hogy ezt tudja, és nem megbántódjon, hanem elgondolkodjon. Vagy legyek ennyire hiú, és higgyek ennyire magamban: a szavaim hatására gondolkodás nélkül megteszi. Mert olyan történt vele, ami nem szokott. Szembesítették a gyengeségével, a hibájával, a tökéletlenségével. Egy olyan elpíszísedett világban élünk, ahol ez szokatlan."
"Nagyjából tíz éve, hogy egy újságcikkben azt olvastam, hogy egyes kutatók szerint egy ember akár naponta kétszázszor is hazudhat, igaz, ennél megengedőbb tudósok szerint a jellemző érték napi tíz hazugság. Az első annyira megdöbbentően magas szám, hogy magyarázni se kell nagyon, de még a napi tíz is sok – ha valaki tizenhat órát van ébren, akkor nagyjából másfél óránként hazudik egyet.""A tapasztalatom az – és nem csak az enyém, valahol olvasni is erről –, hogy a legtöbbet és a legprofibban azok hazudoznak, akik a leginkább őszintének tűnnek. Őszintén szólva, mondják. Vagy azt, hogy ezt most őszintén megmondom. Meg hogy ezt most csak így négyszemközt elárulom. Vagy hogy én se hinném el, ha, de miért hazudnék. Ilyen panelekkel bombáznak. Közben megnyugtatóan mosolyognak. Mélyen a szemünkbe néznek, ha nem is hosszú ideig, de addig nagyon mélyen."
"Számos olyan csalhatatlan jel van, amivel a hazug embert elárulja a teste."
"A hazugságot úgy a legkönnyebb észrevenni, ha folyamatosan visszakérdezünk."
"Alapvetően az emberi kommunikáció döntően hazugsággyár."
"A legveszélyesebb az, ha önmagunknak hazudunk, és másokat hibáztatunk."
"Az első interjút magaddal készítsd! Ez egy közhely, a HR-esek közhelye egy-egy állásinterjúnál vagy akkor, amikor valakit felvesznek valahová. De ennek a közhelynek van egy nagyon súlyos igazságmagva: az, hogy először befelé, magunkkal szemben kell őszintének lennünk."
"Mi határozza meg, hogy fogok-e alkudni? Alapvetően négy dolog: a helyzet, a környezet, az érték és a partner. Néha megkérdezik tőlem, vannak-e jelek, amik árulkodóak lehetnek arról, hogy valaki akarja, netán jobban akarja az üzletet, mint én. Jó és fontos kérdés ez, hiszen az alku nyilvánvalóan egy pókerjátszma. Én például sosem csinálok olyat, hogy ha valakinek el akarok adni valamit, és erről már el is küldtem neki egy tájékoztatót, utána még fel is hívjam."
"Ha valaki igazat mond, az nem lehet bántó. Legfeljebb annak a módja, az, ahogyan valaki az igazságot elmondja."
A könyvet a 21. Század Kiadó honlapján tudod beszerezni: https://21.szazadkiado.hu/